current headlines archive

היכונו למות בעד ארצנו

"לא כולכם תחזרו בחיים", נאמר לחיילי גבעתי לקראת הפלישה הצפויה לעזה... טנק צה"לי ירה לעבר חיילים מצרים משטח מפורז, שגרירות מצרים ודובר צה"ל מעדיפים להשתיק את העניין...

אורי בלאו, "כל העיר"
9 במאי 2002
הידיעה באנגלית

התוכניות לכניסה ישראלית מסיבית לרצועת עזה, שפורסמו לראשונה ב"כל העיר" ("עזה תחילה" 62 באפריל) צוברות תאוצה, וכל פיגוע מקרב את האות לתחילת הפעולה. התכנית גובשה סופית לפני כחודש וחצי וכמעט שהופעל אז.

לדברי גורמים צבאיים, המטרה המרכזית של התכנית - שלקראתה כבר החל גיוס מילואים נרחב - מוגדרת כמיטוט מוסדות הרשות, תשתית הטרור והכנת הקרקע לשלטון חלופי. מדובר בשלטון מקומי חלופי, או בגורמים בינלאומיים שישלטו ברצועה לפרק זמן מוגבל. עם זאת, התכנית כוללת נספחים בנושא שליטה בשטח כבוש והנחיות למפקדים בשטח כבוש

בצבא יש הערכה שנגד כוחות צה"ל יופעלו כעשרים אלף מטענים שהוכנו על-ידי הפלסטינים. בתדריך שניתן באחת היחידות המובחרות של חטיבת גבעתי נאמר לחיילים להתכונן נפשית לכך שלא כולם צפויים לחזור בחיים מהפעילות.

גיזרת הרצועה מתחממת גם מכיוון לא צפוי. במוצאי השבת האחרונה אירעה תקרית מסוכנת על גבול ישראל-מצרים באזור רפיח. טנק צה"לי שסייר במקום - בניגוד להסכם השלום עם מצרים, הקובע כי מדובר באזור מפורז מכוחות שריון - זיהה שתי דמויות סמוך לגבול ומיד פתח לעברן באש מקלעים. ההוראה לפתיחה באש ניתנה אוטומטית ובפזיזות על-ידי קצין שרק הגיע לאזור ושאינו מכיר את הגיזרה. למזלו, האנשים שלעברם בוצע הירי לא נפגעו.

השניים היו חיילים מצרים שסיירו על הגבול. פגיעה בהם מטנק בשטח שאמור להיות מפורז היתה מסבכת מאוד את ישראל. הרצון של המצרים להימנע מהסתבכות עם ישראל הקל במעט את המצב. באוגדת עזה עורכים תחקירים על התקרית. ההנחיות לחיילים, הנדרשים להימנע מטעויות שכאלו, חודדו. נראה שהקצין שהורה לפתוח באש ייענש.

בשגרירות מצרים בתל-אביב מכירים את הנושא. נספח העיתונות בשגרירות, מסעוד תאופיק, אמר שהשגרירות אינה מעוניינת להגיב בעניין.

הפרת הסכם השלום עם המצרים, בהימצאות טנק באזור שהוכרז כמפורז בהסכם השלום, נחשפה על-ידי "כל העיר" ("צה"ל הציב טנק בשטח המפורז ליד רפיח, תוך הפרת הסכם השלום עם מצרים" 9 במרץ 2001). תגובת דובר צה"ל לידיעה לא התקבלה עד לשעת סגירת הגיליון.

נראה שקצין שריון ראשי צריך לבדוק אם אין אצבע החיילים על הדק מקלעי הטנקים קלה מדי. במוצאי שבת זה עלול היה להוביל לתקרית קשה עם מצרים. ביום ראשון נהרגו ליד ג'נין אשה ושני ילדים פלסטינים שנורתה לעברם מטנק, תגובה פזיזה של חיילים שחשבו שעלו על מטען. לפני חודשיים ירה טנק פגז לעבר רכב פלסטיני באל-בירה וגרם למות אשה וחמשה ילדים ממשפחת אבו קוויק. וזו רשימה חלקית.

נראה שההערכות ביחס למספר המיטענים הצפויים בעזה מבוססות גם על שיחות שממשיכות להתקיים בין אנשי מינהל התיאום והקישור לגורמים שונים בעזה. לצה"ל הגיע מידע, מגורמים מגוונים, שלפיו יש תיאום הדוק ויומיומי בין הפלגים השונים ברצועה. עוד נודע כי פעילי הארגונים חופרים בורות, הנראים כבורות ביויב ובהם מוטמנים חומרי נפץ. אחרים עוסקים בייצור מיטענים.

השבועון "כל העיר", של רשת שוקן, אינו מתפרסם באינטרנט. אפשר לפנות אל המערכת באימייל.

 עדו אמין, ת"א
 
archive current headlines
כותרות - דו"ח שירבה - מנוי - פתקי הצבעה - בעלי אתרים - חיפוש - ארכיון - אודות - עמוד הבית