current headlines archive
מדריך:
לשנה הבאה בניו-יורק
 

אל תחכו לזמן המתאים, פשוט טוסו $$$ עשו הכל כדי להשיג גרין-קרד, ואל תתחכמו עם שירות ההגירה $$$ חפשו דירה קטנה ויקרה, אין משהו אחר $$$ נפחו את הרזומה, כאן קוראים אחרת $$$ אל תשאלו אם מותר לעשון, אסור $$$ נמאס לכם מהארץ? כמו רבים לפניכם, עכשיו גם אתם רוצים לחתוך לניו-יורק? עוזניק מגיש: מדריך שימושי ליורד החדש

חדשות-עוזניק , אביב 2002

אם יש לכם קצת כסף בצד, נכונות גדולה ללמוד, ורצון אדיר לשרוד, אז באמת, למה לא ניו-יורק? קהילות של יוצאי ישראל פזורות באירופה, בעיקר בערים גדולות, וגם באמריקה הלטינית, אבל המסות שוכנות בארצות הברית. מדברים על חצי מליון בלוס אנג'לס, על מאתיים או שלוש מאות אלף בניו-יורק. אין נתונים רשמיים. המדינה לא אוהבת להסגיר את הפרט הרגיש הזה: רבים מאזרחיה, רובם מהרוב היהודי, בעצם חתכו כבר מזמן.

אבל גם בלי נתונים מדוייקים איש לא יכחיש שאחרי לוס אנג'לס ניו-יורק היא בירתה העולמית של ישראל, שפע היהודים והדומיננטיות שלהם בעיר מספקים ליהודים אחרים רשת בטחון ונוחות מסויימת. ברחוב תמיד שומעים עברית. הישראלים הם פלח שוק: יש אזורים מסחריים שמוקדשים להם, כמו קינגס הייוויי בברוקלין. יש חנויות מכולת עם מוצרים מהארץ, דפי זהב בעברית, טלוויזיה
ישראלית בכבלים, מסעדות כשרות בלי סוף, ומאז שסוכלו מגדלי התאומים יש גם ריח טרור ואבטחה גזענית שמזכירים את ישראל.

אי אפשר לטעון לעליונות מוסרית של ארצות הברית. מדינת כל מתנחליה מאפשרת נוחות מסויימת לבני קבוצות מסויימות. כרגע זה כולל יהודים, אבל לא שחורים, ערבים, סינים, לטינוס, וכמובן אמריקנים-ילידים, שפעם קראו להם אינדיאנים. פרט לימים חריגים כמו 11 בספטמבר , אפשר לשבת בבית קפה בניו-יורק בלי שהמתנגדים לכיבוש העולם בידי אמריקה יתפוצצו לכם בפרצוף.

מתי לעזוב?

לכאורה כדאי לעזוב את ישראל דווקא כשהמצב טוב. למי שעזב בימי אוסלו העליזים היה קל יותר לקבל חופשה בתשלום מהעבודה, למכור מכונית או דירה במחיר טוב, וגם למצוא עבודה בתעשיית ההיי-טק שטרם קרסה. אבל כשטוב למה לעזוב?

יורדים ותיקים אומרים בלשון מדעית, שהזמן הנכון לעזוב הוא, בכל זמן נתון, מה שיותר מהר. נכון שעכשיו קשה, אבל לא ברור מתי זה יהיה קל יותר, בעוד חודשיים? בעוד שנה? יתכן שלעולם לא. ואפשר גם לראות במצב הקשה מנוף לשינוי.

מבחינת השלב בחיים: הגיל המושלם לעזיבה הוא לפני גיוס. כשהעמידות וכושר ההסתגלות בשיאם. מי שיש לו אנרגיה לספוג טירטורי טירונות ואחר-כך לדכא עם כבוש, חזקה עליו שיוכל לעמוד גם בהלם הגירה. גם שנות העשרים יכולות להתאים. בת/בן זוג יכולים לעזור. עם ילדים קשה יותר, אבל אפשר. בשנות השלושים עדיף שיהיה מקצוע מבוקש, אבל לא חייבים.

העיקר לא היתקע. הזמן שראוי להקדיש ללבטים עלול לגלוש לחוסר אונים פאסיבי שבגללו, יש להודות, אי אלו אזרחים עדיין חיים בצד הקטן של נתב"ג. הזמן שחולף, התבססות, השתרשות, קביעות, נכסים - בלי עין הרע, או - חלילה - חובות, אינם מקלים על המעבר. אם יש לכם ילדים כדאי להוציא אותם לפני גיל 12. אחרת הם עוד עלולים לחזור לעשות צבא עם החבר'ה.

שאלת התזמון ממשיכה לעלות גם אחרי שעוזבים. "עכשיו לא זמן טוב לבקר בארץ," אומר ליאור, 37, 8 שנים בחוץ, "אבל מאז שעזבתי לא היה זמן טוב, ורק נהיה זמן יותר גרוע. כשנסעתי לתל-אביב בחורף נדרתי נדר לא ללכת למקומות ציבוריים ולא לנסוע באוטובוס. ברוך השם חזרתי בשלום".

 Special Features:
"S/he who votes influences", David Goss, Tel Aviv
 

archive current headlines
Current Headlines - Shirabe's Report - Subscribe - Ballot Gallery - Web Masters - Search - Archive - About - Home