current headlines archive
מטרת הכניסה למחנות הפליטים:
המטרה: להרוג כמה שיותר
פקודת המבצע לכניסת צה"ל אל מחנות הפליטים בעזה היתה חד משמעית, היעד: להגדיל את מספר ההרוגים הפלסטינים. המשימה בוצעה בהצלחה. ביזת רכוש היתה לשגרה. שיא במספר הסרבנים הכלואים. וראיון עם חייל אחד שמספר על ההרגשה, ואומר: אולי הרגתי עשרים אנשים, קשה לדעת..."
 
אורי בלאו, כל העיר
22 במרץ 2002

הפרקליט הצבאי הראשי, אלוף מנחם פינקלשטיין, נפגש לאחרונה עם היועץ המשפטי לממשלה, אליקים רובינשטיין. הפגישה התקיימה אחרי ההרס האינטנסיבי של בתי פלסטינים ברפיח לפני כחודשיים. את ההרס ברפיח אמנם הצדיק רובינשטיין שסיכם כי "היה צורך צבאי בפעילות זו, וכי השתכנע בלוגיקה ובחוקיות שלה". אבל היועץ הסלחן לא היה מרוצה עד הסוף. יותר מדי בעיות משפטיות עלו כתוצאה מפעילות צה"ל ברצועה. על~פי סיכום הפגישה, שהגיע לידי "כל העיר", רובינשטיין "הביע דעתו כי יש צורך בייעוץ משפטי קבוע ושוטף, שיינתן באוגדת עזה". פינקלשטיין הבטיח שהנושא "יודגש" בפני אלוף פיקוד דרום, דורון אלמוג. עבר חודש, הנושא אולי הודגש, אבל הפעולות הבעייתיות ברצועה נמשכות, ועימן קשיים חוקיים חדשים, שאפילו ליועץ סלחן יהיה אולי קשה לקבל.

מחרטה? חארטה

צה"ל מעוניין להגדיל את מספר ההרוגים החמושים הפלסטינים ולהגדיל את היחס בין כמות ההרוגים הישראלים לפלסטינים, שעומד כיום על 3:1 לערך. השיטה להעלאת מספרי ההרוגים הפלסטינים מופיעה כסעיף בפקודות המיבצע של מיבצעי צה"ל האחרונים ברצועת עזה. במיבצע הכניסה למחנה~הפליטים ג'באליה שברצועה, בתחילת השבוע שעבר, הצליח צה"ל מאוד: לפלסטינים היו 17 הרוגים, ולישראלים אף לא אחד.

על~פי הפקודה, אחת המטרות העיקריות של הכניסה לשטחי A היא למשוך חמושים החוצה כדי שאפשר יהיה לחסל אותם. "הרעיון הוא לתת לחמושים עילה לירות עליך. באופן טבעי, ברגע שאתה נכנס, הם יוצאים. זה העניין, אחת המטרות העיקריות ברגע שאתה נכנס פנימה זה להוציא אותם החוצה", מסביר גורם באוגדת עזה.

בעיקרון, על~פי תפיסת צה"ל היום, כל חמוש פלסטיני, כולל שוטר פלסטיני, הוא מחבל. בכניסות רגליות לשטחי הרשות נכנסים גם צלפים שתפקידם לפגוע בפלסטינים החמושים. מעניין מה היועץ המשפטי לממשלה חושב על זה.

לאחר המיבצע הזה דיווח צה"ל ש"במחנה פועלים מחבלים מארגוני טרור שונים וקיימת בו תשתית רחבה של מחרטות ליצור רקטות קסאם, פצצות מרגמה ואמצעי~לחימה נוספים. במהלך הפעילות השמיד צה"ל 25 מחרטות". לדברי גורמים צבאיים המכירים היטב את המיבצע ואת מה שנעשה בו, במחרטות שנהרסו לא נמצאו כל שרידים ליצור טילי קסאם או אמצעי~לחימה אחרים, ולא נמצאו חומרי נפץ. הרס המחרטות, שחלקן נמצא בבתי מגורים או סמוך להן, גרם לפינוים של עשרות אנשים ולהרס רב. בשב"כ, שהעביר את המידע על מיקום המחרטות לצה"ל, לא ידעו היכן מייצרים את הרקטות, ולכן הורו להרוס את כל המחרטות במחנה. דובר צה"ל התבקש לומר בכמה מהמחרטות שנהרסו נמצאו סימנים ליצור טילי קסאם וחומרי נפץ.

כדאי להפנות את מתכנני הפעולה ואת הפרקליט הצבאי הראשי לחוות~דעת משפטית שהגיעה לאחרונה לפיקוד המרכז. חוות~הדעת קובעת כי רק "אם קיימת תשתית מודיעינית ועובדתית (למשל הימצאות חומרים המשמשים להכנת האמל"ח), ניתן לראות בבתי~מלאכה אלו מטרה צבאית ולהורסם, בכפוף לדרישת המידתיות". במחרטות של ג'באליה, כאמור, לא היו טילים או חומרי נפץ. כנראה שהאלוף אלמוג יודע למה הוא אינו רוצה נציג משפטי צמוד.

מזכרת פה, מזכרת שם

אורי יניב, חייל הנח"ל שאמר בראיון טלוויזיוני ממחנה~הפליטים ש"אינו מבין מה נער עברי עושה רחוק מהמולדת", הרגיז הרבה אנשים בצה"ל. למרות שדבריו נאמרו באישור, מסרו מקורות בגדוד שהמג"ד עומד לערוך לו בירור, ונראה שאף ישפוט אותו על דבריו.

לאותו המג"ד, שמצא מספיק זמן לשפוט חייל שהביע את דעתו, יש סדר עדיפויות מעניין. כבר חודש שהוא מחפש _ ולא מוצא _ דקה פנויה כדי לשפוט שני חיילים שגנבו רכוש מפלסטינים במהלך פעולת צה"ל במחנה~הפליטים בטול~כרם לפני למעלה משבועיים. השניים נתפסו כשהם לוקחים מסבחות ו"מזכרות" אחרות מפלסטינים (על~פי עדויות מדובר בבדים, דגלי פלסטין וחמאס וכדומה). אחד ממפקדיהם הבטיח להם שיישפטו, אך עד כה זה לא קרה.

"לדעתי הם לא יקבלו יותר מדי, כי אם זה היה חשוב הם כבר היו נשפטים", מסביר חייל מהגדוד של השניים. "אתה עושה חיפושים, רואה מסבחה _ אתה לוקח. בדרך~כלל אתה לוקח מזכרת פה, מזכרת שם. אחרי שתפסו אותם אמרו שאם יראו אצל מישהו משהו שהוא לקח, אז ייכנסו בו בכל הכוח". בינתיים, כאמור, זה לא קרה.

חיילי אותו הגדוד פעלו בחודש האחרון בתוך שטחים פלסטיניים נרחבים: החל מטול~כרם, עבור בבלאטה וכלה ברמאללה. החיילים צילמו עצמם בבתים, שהיו בחלקם הגדול הפוכים בעקבות החיפוש שהתבצע בהם. החלונות בבתים מנותצים והקירות הרוסים, פועל יוצא של שיטת המעבר מבית לבית דרך הקירות בעזרתם האדיבה של פטיש חמישה ק"ג או לבנת חבלה. ההרס בבתים לא הפריע לחיילים לצפות בטלוויזיה ולהצטלם למזכרת שתופיע באלבום המשפחתי.

ביום רביעי השבוע נשפטו שני חיילי מילואים: ישי מור, 34, על סירוב לשרת ברצועת עזה, וסרחיו יאני, 35, מנהל המרכז~לאינפורמציה~אלטרנטיבית, על סירוב לשרת בצה"ל כל עוד נמשך הכיבוש. השניים נשפטו ל~28 ימי מחבוש. בכך נשבר השבוע שיא, ובבתי~הכלא הצבאיים עצורים כעת שבעה חיילי מילואים וחייל סדיר אחד על סירוב לשרת בשטחים.

אולי הרגתי עשרים איש

אחד החיילים העיד בפני "כל העיר" על שהתרחש במחנות~הפליטים: "לבית שירו ממנו או לבית מסומן (שאמור להיות בו מבוקש; א.ב.) אתה נכנס באגרסיביות, שובר את הדלת, רואה משהו חשוד _ שובר אותו. אתה מציק לאנשים, קושר אותם מאחורה באזיקונים, שואל שאלות. נכנסתי לשלושים_ארבעים בתים, מתוכם לעשרה או 12 באגרסיביות. רק בפעם אחת היו שם גם נשים וילדים. זו משפחה של מחבלים ומתייחסים אליהם פחות יפה, זה ברור".

"יש בתים שאני מרגיש אליהם סימפטיה, שאני מרגיש ממש לא נעים, מה אני עושה שם, מה הם עשו לנו שאני הורס להם את החיים. ברור לי שהרסנו חיים של מאות אנשים, כאלה שמרוויחים גרושים והכל היה מושקע בבית. אבל לבתים של מחבלים אתה נכנס, מסתובב שם בבית, רואה משהו חשוד והופך אותו בלי לשאול שאלות. אני בן~אדם עדין מטבעי, אבל אני לא אדפוק חשבון לבית שירו ממנו".

על הוראות פתיחה באש סיפר החייל: "אם יורים עלי מבית, אני לא אחכה עד שהיורה יוציא שוב את הראש, אני יורה על הבית בלי לדפוק חשבון. יכול להיות שאתה מדבר עם אדם שהרג עשרים אנשים ויכול להיות שלא הרגתי אף אחד. כשהיינו בבלאטה אז נכנסנו בלש"ב (לוחמה בשטח בנוי), אחד חיפה על השני באש אפילו בלי שירו עלינו. מצד שני, בנור א~שמס כמעט לא ירינו בכלל. הכל תלוי בסיטואציה, באיך שהם מגיבים, בכמות החיילים שלנו שנפגעו".

על בתים שבהם אמורים היו להימצא אנשים שמיועדים לחיסול סיפר החייל, "היו כמה בתים שאמרו לנו, פה יש מבוקש, אז נכנסים אליו בצורה הכי אגרסיבית, אם רואים מישהו אז יורים עליו. היינו בכמה בתים כאלה, אבל לא היה שם אף אחד. קצת מבאס מבחינתנו, אבל לא נורא".

החייל גם העיד על כך שהפעולות כמעט ואינן מתוחקרות: "בצורה מאוד מוזרה לא עושים לנו כמעט תחקירים על הפעולות, פשוט כי אין זמן. אנחנו עוברים כל הזמן ממשימה למשימה", אמר.

לקראת סיום דיבר החייל על דברים שהפריעו לו בפעילות: "תמיד יש דברים שנראים לך סתם, כל מיני אנשים שנעצרו סתם. אנשים שיצאו מהבית אחרי שהטילו עוצר, אמרו להם שאסור להסתובב ברחובות ושמי שיסתובב יירו בו. כמובן שלא ירינו סתם ככה, מי שיצא, עצרו אותו והכניסו אותו לבתי~הספר, שם היו המיפקדות שלנו. לא שאלו שאלות, הוא יכול היה לשכב שם שעות קשור עם עיניים עצומות ואף אחד לא יסתכל עליו בכלל. זה משהו שלא אהבתי".

לכל העיר הרואה אור בימי שישי, בהוצאת רשת העתונים המקומיים של שוקן, אין מהדורה אלקטרונית. אפשר לפנות אל המערכת ב אימייל.
 Special Features:
"Only Sharon will bring Peace ('Is this the rock of our existence, or are you just happy to see me?')," Edo Amin
 
archive current headlines
Current Headlines - Shirabe's Report - Subscribe - Ballot Gallery - Web Masters - Search - Archive - About - Home