תחקיר צה"ל על פעולה למעצר מבוקשים חושף שבמהלכה החליט רכז השב"כ בשטח להופכה לפעולת חיסול. המפקד הצבאי סירב, והורה על נוהל מעצר חשוד
_ oznik.com _ news-service

   "רכז השב"כ הורה להרוג את המבוקשים"

  תחקיר צה"ל על פעולה למעצר מבוקשים חושף שבמהלכה החליט רכז השב"כ בשטח להופכה לפעולת חיסול. המפקד הצבאי סירב, והורה על נוהל מעצר חשוד

  
   אורי בלאו
   "כל העיר," 4 בינואר, 2002 [from: http://oznik.com]
 
   במהלך מיבצע לתפיסת שני מבוקשים בשומרון הורה רכז השב"כ באזור לחסל את השניים, למרות שהגדרת המשימה של המיבצע היתה מעצר בלבד. בתחקיר חטיבת שומרון של האירוע, שהגיע לידי "כל העיר", נמתחה ביקורת על יוזמת החיסול של הרכז, שנראית על פניה בלתי חוקית בעליל.
  המפקד הצבאי של הפעולה, סמח"ט חטיבת שומרון, התעלם מפקודת הרכז והורה לחייליו לבצע נוהל מעצר חשוד. על~פי התחקיר, החשודים נמלטו מהחיילים ואז נורו. אחד מהם, סעדי חרוף, נהרג, והשני נפצע קשה. בהתייחסות מפקד החטיבה, אל"מ יוסי אדירי, לאירוע נכתב: "האמירה של הרכז יניב כי יש להרוג את המבוקשים על~פי הנחיות השב"כ לא בסמכותו, ונכון היה לבצע נוהל מעצר חשוד מלא כפי שבוצע על~פי הנחיות הסמח"ט".

   הסמח"ט התערב

  בלילה שבין ה~14 ל~15 בדצמבר 2000 הורה השב"כ לצה"ל לארוב באזור חווארה שבשומרון לרכב פלסטיני. על~פי המידע שהעביר השב"כ, ברכב אמורים היו להימצא שני מבוקשים מהג'יהאד~האיסלאמי, אחד מהם בכיר, שניסו לפגוש סייען ולרכוש חומר נפץ לביצוע פיגוע.
   משימת צה"ל היתה "זיהוי המבוקשים ולכידתם". הפעולה בוצעה על~ידי יחידת המסתערבים של מישמר~הגבול. בשעה 23.00, לאחר שהתקבל אישור לפעולה, הוקפץ הכוח לשטח. בחצות וחצי זוהה רכב המבוקשים בוודאות, וחמש דקות אחר~כך, על~פי התחקיר, הגיעו המבוקשים אל רכב הפיתיון. "00.35: כוח ימ"ס (מסתערבי מג"ב; א.ב.)... מזהה את הוולוו חונה מלפני הטרנזיט ממנה יצאו שני המבוקשים. הנהג צעק 'אחמד' לעבר הטרנזיט, ושניהם נעו לכיוון הטרנזיט. כוח הימ"ס צעק לעברם 'ווקף, ג'ייש' (עצור צבא). השניים החלו להימלט. הכוח פתח בירי לעברם. כתוצאה המבוקש הבכיר נהרג והשני נפצע קשה", נכתב בתחקיר.
  מאחורי הקלעים של הפעולה, מסתבר, קרו דברים נוספים. תחת הסעיף "הסמכות להגדרת הוראות פתיחה באש" כותב אל"מ אדירי שרכז השב"כ במקום אמר שיש לחסל את השניים ולא לעוצרם. הסמח"ט לא ציית לדברי הרכז, שאכן נראים כבלתי חוקיים בעליל (שהרי אם ניתן לעצור את השניים, מדוע להורגם, וממילא לא הוגדרה משימת הכוחות כמשימת חיסול). אדירי מציין ש"יש לתחקר זאת בשיתוף השב"כ מול נפת בקעות ושכם, הפועלות במרחב החטמ"ר".
   גורם צבאי מאוגדת יהודה ושומרון מסביר שההחלטות בזמן פעולה מיבצעית מתקבלות בתיאום בין המפקד הצבאי לאחראי מטעם השב"כ. "לרוב כל אחד עוסק בתחום שלו. אם יש בעיה, ההחלטה תהיה משותפת, ואם צריך, יעלו את העניין להחלטת המפקדים".
   בסיכום התחקיר כותב אדירי: "יש לבצע תחקיר משותף עם השב"כ על מנת לסכם את הסמכויות, כאשר הקו המנחה הוא שפרק ההפללה באחריות השב"כ, ואילו שיטת הביצוע והוראות פתיחה באש באחריות המפקדים".
   האירוע החמור בחווארה הוא רק דוגמה אחת לחיכוכים שיוצרת העבודה הצמודה של צה"ל והשב"כ ב~15 החודשים האחרונים. מעניין בכמה מקרים לא סירב המפקד הצבאי להוראת חיסול לא חוקית שכזו, אם ניתנה, על~ידי אנשי שב"כ.

   "לא מקצועי"

   בעיה מסוג אחר ביחסי שב"כ_צה"ל עלתה בתחקור פעולת צה"ל בבית~רימא, ב~23_24 באוקטובר 2001, בעקבות רצח השר זאבי. בפעולה הגדולה, שבה השתתפו 430 חיילים, נהרגו חמישה שוטרים פלסטינים, נפצעו שישה פלסטינים, נחקרו 53 ומתוכם נעצרו 11, פוצצו שלושה מבנים בכפר ונתפסו שמונה רובי קלצ'ניקוב ואקדח. לצה"ל לא היו נפגעים.
   על~פי התחקיר הצה"לי שנערך לאחר הפעולה, המידע שהעביר השב"כ לקראתה היה "ברמה בינונית". בתחקיר צוין גם שאנשי שב"כ הצטרפו לכוחות צה"ל רק לאחר כניסה לבתים והוצאת אנשים מתוכם. בתחקיר שהגיע, בין השאר, לאלוף פיקוד המרכז ולמפקד אוגדת יהודה ושומרון נטען ש"לא נכון ולא מקצועי להתחיל נוהל מול מבנה ללא דובר ערבית". תחת הכותרת "תקלות" נכתב: "אי~סגירת אופן השתתפות השב"כ במיבצע עד סמוך למועד הביצוע. השב"כ נרתם למיבצע, בסופו של דבר, במלוא כוחו. עד לרגע האחרון לא היה ברור אופן השתתפותו. קיימת כאן סוגיה ערכית הנוגעת למידת הסיכון שאנשי השב"כ רשאים ליטול על עצמם. ממליץ כי עניין זה ילובן ויסוכם ברמות הבכירות ביותר".
   בתחקיר צוין גם שמבנים שעל~פי השב"כ היו אמורים להיות מאוכלסים על~ידי מבוקשים נמצאו ריקים, ולעתים המבוקשים נמצאו במקומות אחרים. השב"כ, נטען, גם לא ידע על מיקומם של רוב השוטרים הפלסטינים, שבהם נתקלו החיילים ליד קרוואן בתוך הכפר. רוב ההרוגים הפלסטינים היו בסביבות הקרוואן.
   גורם צבאי מחיל~המודיעין, הנמצא בקשר שוטף עם השב"כ, חשף עוד טפח לא סימפטי על מערכת היחסים בין הארגון לצה"ל. הגורם הסביר שהשב"כ מנסה לקבל מידע מצה"ל, אך אינו מעוניין לשתף גורמים צבאיים במידע שברשותו. "הם לא משתפים פעולה, וכשאתה מנסה להבין למה, אתה מגיע למסקנה שהם רוצים לשמור את כל התהילה לעצמם. אם יש חומר מודיעיני שאני צריך, יש איתם ויכוחים מפה ועד להודעה חדשה. יש שם מדור שאמור לדאוג לשיתוף הפעולה עם צה"ל, והם לא משתפים פעולה בכלל", סיפר.
   לשכת ראש הממשלה בתגובה: "שאלותיו של הכתב הינן קנטרניות ומתבססות על מקורות מידע שאמינותם מוטלת בספק, על רקע חוסר הדיוק בנתונים הנמצאים לכאורה בידי הכתב. שירות~הביטחון~הכללי אינו נוהג להגיב בפומבי ולדון על תהליכי עבודה מיבצעיים בארגון".
seperator
seperator
 Recent Stories
 Special Features:
 The New Skyline

NYC photos and impressions
 Shirabe's Report
 Join the mailing list, receive new stories by email: 
 Search Archive
 Links
 About
 Home
 
Welcome oznik.com The Real news-service