current headlines archive
תרבות הסנאף הצה"לית 2::
ראשו של מתאבד פלסטיני הוצב בעמדת שמירה, וסיגריה ננעצה בפיו
חיילים במוצב הנח"ל החרדי בבקעה הצטלמו עם הגופה המושחתת. מתחקיר הפעולה בבית-רימא עולה שחיילי סיירת הנח"ל ריססו בכדורים גופות שוטרים פלסטינים שבהם בצעו ווידוא הריגה כמה שעות לפני כן

אורי בלאו ויוסי סעידוב, כל העיר
15 בפברואר, 2002

חיילי הנח"ל החרדי השחיתו גופת פלסטיני, שביצע פיגוע התאבדות סמוך למחסום בקעות בבקעה. על~פי עדויות וצילומים שהגיעו לידי "כל העיר", הכניסו החיילים סיגריה לראשו הכרות של המחבל, העבירו את הראש לעמדת השמירה שלהם במרחק כמה עשרות מטרים מהמקום שבו התפוצץ, והצטלמו עם הראש הכרות. העדויות מצביעות גם על מעשים נוספים של פגיעה בכבוד האדם.
    הפיגוע אירע ב~8.8.01, סמוך לשעה 09.00 בבוקר. מחבל מתאבד הגיע למחסום בקעות מכיוון שכם. המכונית נסעה מהר, ועוררה את החיילים במחסום. אחד מהם ניגש לבדוק את הרכב, ואז הפעיל המחבל את הרכב הממולכד. הוא עצמו נהרג, וחייל נפצע קל מרסיסים.
"מאוד התלהבו אז", סיפר אחד החיילים, המשרת כמפקד כיתה ביחידה. "זו היתה טבילת האש הראשונה של הנח"ל החרדי. אחרי שהוא התפוצץ שמו לו סיגריה בפה, לקחו את הראש שלו ושמו בבודקה במחסום. הצטלמו איתו".
    אותו המפקד גם סיפר על מקרים אחרים של פגיעה בכבוד האדם שהתרחשו באותה תקופה ביחידה. בין השאר הכניסו חיילים חול או סוכר למנועים של כלי~רכב פלסטיניים. התופעה הופסקה כשהתגלתה על~ידי קצינים בכירים בחטיבת הבקעה. על מקרה אחר סיפר חייל: "מפקד פלוגה תפס פלסטיני בלי אישור באזור יריחו, על גבול שטח C. למרות שהיה ברור שהוא לא מחבל, כפתו אותו, שמו לו שק על הראש ואחר~כך שיחררו אותו".

באותו נושא

עוד סיפרו חיילים, שכאשר הם קיבלו הוראה להחרים סכינים שיימצאו בכלי~רכב פלסטיניים, חלק מהחיילים לא הסתפקו בכך, והחרימו גם פריטי סכו"ם אחרים שמצאו.
    תמונה של חיילי הנח"ל החרדי עם ראשו של הפלסטיני נמצאת בידי כל העיר. בגלל טיבה הפורנוגרפי אנו נמנעים מלפרסם אותה.
    דובר צה"ל בתגובה: "הנושא אינו מוכר בצה"ל. אם יינתנו פרטים נוספים ומדויקים יותר, הטענות תיבדקנה בשנית. יש להדגיש שצה"ל מחנך את מפקדיו וחייליו לשמירה על כבוד האדם ורואה בכך ערך עליון". אהה.
    נתונים על פועלם של חיילי סיירת הנח"ל במהלך פלישת צה"ל לכפר בית רימא עולים מתחקיר סיירת הנח"ל על הפעולה. לפי התחקיר בצעו החיילים וידוא~הריגה בשני שוטרים פלסטינים שהרגו, וכעבור כמה שעות ירו בגופותיהם שוב, במהלך פעולת הסיירת בבית~רימא, בין ה~23 וה~24 באוקטובר 01'. בתחקיר האירוע קבע מפקד הסיירת, רס"ן חנן, כי הירי בגופות היה מיותר. בסיכום התחקיר הביע המפקד שביעות רצון מיחידתו וקבע שעצם העלאת הנושא לדיון הוא ביטוי לאמות~המידה המקצועיות והמוסריות של צה"ל. בתחקירים שנערכו בדרגים בכירים יותר לא היתה כל התייחסות לנושא.
    הירי בשוטרים התבצע סמוך לבניין המועצה בכפר, שאותו כיתרו חיילי הסיירת. במיבצע השתתפו גם כוחות גדולים מחטיבת הנח"ל, מסתערבים וחיילי יחידות אחרות. במהלכו נהרגו חמישה שוטרים פלסטינים, נפצעו שישה ונעצרו 11 מבוקשים. בנוסף, נתפסו כלי~נשק ופוצצו שלושה מבנים.
    תחת הסעיף "כבוד האדם וטוהר הנשק" כתב רס"ן חנן: "ההרוגים החמושים נפלו על נשקם _ דבר שהחשידם _ בוצע לעברם וידוא ניטרול גם ביום _ כחמישה כדורים _ מכיוון שהווידוא כבר בוצע בלילה, הירי היה מיותר". בהמשך התחקיר נאמר: "הדיון על הנושא ביחידה עלה בכל זוויותיו _ גם בהיבט סיכון כוחותינו. אני שמח שנושא זה עלה והראה את מורכבות הנושא לרבות הסיכון לכוחותינו תו"כ (תוך כדי) _ זהו מדד לעוצמותינו כצבא מקצועי ומוסרי".
    נושא וידוא ההריגה והירי בגופות, המתואר בתחקיר הסיירת, לא נדון בתחקיר המקיף של האירוע שביצע מפקד חטיבת הנח"ל, אל"מ יאיר גולן. תחקיר זה הועבר גם ללשכת אלוף פיקוד המרכז ולמפקד אוגדת איו"ש. בתחקיר של אל"מ גולן מתואר האירוע בקיצור נמרץ: "במבנה המועצה הכוח כרז לשו"פים (שוטרים פלסטינים) לצאת. החלה בריחה מהמבנה, ונשמעה דריכת כלי~נשק. כוח הסגירה המזרחי ירה והרג שני שו"פים חמושים".
    דובר צה"ל: "פרטי התחקיר מסווגים לאור הפרטים המבצעיים ומרכיבי הפעולה המפורטים בו ואין בכוונת צה"ל לפרט אותם".

לכל העיר הרואה אור בימי שישי, בהוצאת רשת העתונים המקומיים של שוקן, אין מהדורה אלקטרונית. אפשר לפנות אל המערכת ב אימייל.
 Special Features:
"Only Sharon will bring Peace ('Is this the rock of our existence, or are you just happy to see me?')," Edo Amin
 
Current Headlines - Shirabe's Report - Subscribe - Ballot Gallery - Web Masters - Search - Archive - About - Home